Tudor Bratu a câștigat medalia de bronz la Campionatul European

Sport · 23 Aprilie 2023

Halterofilul Tudor Bratu a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de la Erevan, ediția 2023, rezervat seniorilor. Anunță Ministerul Cercetării și Educației în postarea de socializare.

Maestrul Internațional al Sportului Tudor Bratu, în limitele categoriei de până la 102 kg a completat prima probă smuls ridicând 170 kg, ocupând locul IV și a doua probă aruncat ridicând 204 kg, clasându-se pe locul V. Cumulând în total 364 kg, sportivul s-a clasat pe locul III.

Victoria obținută de către sportiv se datorează și antrenorilor lotului naţional de haltere: Sergiu Crețu și Maxim Cojocaru și antrenorului personal Andrei Reuțchii, Antrenori Emeriți a Republicii Moldova.

Participarea la competiție a fost posibilă datorită sprijinului financiar al Ministerului Educației și Cercetării, iar sportivul și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister în cadrul Galei Sportului, organizată tradițional la sfârșitul anului.