Cahulenii Domină la Cupa Nistrului în competiții de Powerlifting

Sport · 17 Decembrie 2023
    Cahulenii Domină la Cupa Nistrului în  competiții de Powerlifting

În perioada 16-17 decembrie, Cahul a fost reprezentat cu mândrie la Cupa Nistrului "Iron Batle", turneu internațional de powerlifting, care a inclus probele de împins la piept și tracțiuni.

Cu aproximativ 150 de concurenți din diferite colțuri ale lumii, spiritul competitiv a fost intens, iar reprezentanții noștri s-au evidențiat prin performanțe remarcabile.

Maxim Banov, sportivul nostru în categoria submasters până la 90 kg, a triumfat în competiție, obținând locul întâi cu o totală impresionantă de 437.5 kg în cele trei probe. Maxim  Banov a adus astfel o nouă performanță notabilă acasă, consolidându-și poziția de lider în lumea powerliftingului.

Practic powerlifting de competiție de 3 ani și în luna mai, am devenit campion național în aceeași categorie. M-am pregătit pentru acest turneu începând din august; pregătirea a fost dificilă, iar în noiembrie am fost pe cale să renunț din cauza unei mici accidentări, dar totul s-a rezolvat, -  a declarat  Maxim Banov

În plus, alți doi cahuleni au adus onoruri acasă. Hamhadera Iakov a câștigat locul întâi în categoria până la 100 kg, iar Chiosa Denis s-a remarcat cu locul întâi la juniori, în categoria până la 90 kg. Performanțele remarcabile ale acestor sportivi demonstrează nu doar pasiunea lor pentru sport, ci și nivelul ridicat de antrenament și determinare din cadrul comunității noastre.

Felicitări cahulenilor pentru reprezentarea excepțională la Cupa Nistrului!